Украинские депутаты сняли с себя ответственность за реализацию принципа сохранения и переносимости номера в Украине. Это следует из текста принятого ими закона о "Телекоммуникациях". Учитывая много кривотолков среди абонентов относительного толкования текста данного документа, редакция HITech.Expert приводит оригинал закона на языке оригинала (украинский):
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України "Про телекомунікації" щодо збільшення переліку послуг
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
I. Внести до Закону України «Про телекомунікації» (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., N 12, ст. 155, № 48, ст. 526; 2006 р., № 14, ст.116, № 22, ст. 186, № 30 ст.258) такі зміни:
1. У частині першій статті 1:
1) після абзацу третього доповнити новим абзацом такого змісту:
«абонентський номер – сукупність цифрових знаків для позначення (ідентифікації) кінцевого обладнання абонента в телекомунікаційній мережі».
У зв»язку з цим абзаци четвертий – сорок сьомий вважати відповідно абзацами п»ятим – сорок восьмим;
2) після абзацу п»ятнадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
«збереження абонентського номера – телекомунікаційна послуга, що надається абоненту за його вимогою у разі припинення дії відповідного договору з оператором телекомунікацій, що надає телекомунікаційні послуги на території України, за умови повного розрахунку з ним, яка полягає у збереженні абонентського номера та можливості його використання абонентом для отримання послуг будь-якого оператора, що надає телекомунікаційні послуги на території України, на підставі відповідного договору».
У зв»язку з цим абзаци п»ятнадцятий – сорок восьмий вважати відповідно абзацами шістнадцятим – сорок дев"ятим;
3) після абзацу тридцять п»ятого доповнити новим абзацом такого змісту:
«роумінг національний – телекомунікаційна послуга, яка забезпечує можливість абонентам одного оператора телекомунікацій, що надає послуги рухомого (мобільного) зв»язку на території України, отримувати телекомунікаційні послуги в телекомунікаційній мережі іншого оператора (операторів) в межах України. Послуга надається за наявності угоди, укладеної операторами телекомунікацій, про надання такої послуги».
У зв»язку з цим абзаци тридцять шостий – сорок дев»ятий вважати відповідно абзацами тридцять сьомим – п»ятдесятим.
2. У частині першій статті 18:
1) після пункту 5 доповнити новим пунктом такого змісту:
«6) встановлює порядок збереження абонентських номерів та надання послуг національного роумінгу».
У зв»язку з цим пункти 6-24 вважати відповідно пунктами 7-25;
2) пункт 20 доповнити словами «надання послуг національного роумінгу та збереження абонентського номера».
3. Статтю 32 доповнити частиною другою такого змісту:
"2. Абонент, який отримує замовлені послуги без укладення письмового договору, на підставі оплати, з метою подальшої ідентифікації його особи має право зареєструватися в оператора, надавши йому свої персональні дані відповідно до порядку, встановленого НКРЗ".
4. У статті 39:
1) частину першу після пункту 4 доповнити новим пунктом такого змісту:
«5) надавати зареєстрованим абонентам послугу збереження абонентського номера у порядку, встановленому НКРЗ».
У зв»язку з цим пункти 5-18 вважати відповідно пунктами 6-19;
2) доповнити частиною шостою такого змісту:
«6. Оператори телекомунікацій, що надають послуги рухомого (мобільного) зв»язку на території України, за умови укладення відповідної письмової угоди між собою, зобов»язані надавати можливість абонентам інших операторів телекомунікацій, що надають послуги рухомого (мобільного) зв»язку на території України, отримувати послугу національного роумінгу».
5. Частину першу статті 70 викласти в такій редакції:
«1. Номерний ресурс надається оператору телекомунікацій НКРЗ, на підставі дозволу, на термін дії відповідної ліцензії для використання без права передачі іншим особам, крім випадків, визначених цим Законом, та випадків вторинного розподілу, відповідно до законодавства».
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім підпункту 1 пункту 4 розділу I, який для операторів телекомунікацій, які надають послуги рухомого (мобільного) зв»язку, набирає чинності з 1 січня 2008 року, а для операторів телекомунікацій, що надають послуги фіксованого телефонного зв»язку, – з 1 січня 2012 року, та підпункту 2 пункту 4 розділу I, який набирає чинності з 1 січня 2008 року.
2. Кабінету Міністрів України у шестимісячний термін з дня опублікування цього Закону:
привести свої рішення у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
забезпечити розроблення та затвердження міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади відповідних нормативно-правових актів щодо регулювання відносин з надання послуг національного роумінгу та збереження абонентського номера.
3. До приведення нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом чинні нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Комментарий HITech.Expert: Не хотелось бы комментировать все положения закона, однако хотелось бы отметить, что первоначальная редакция термина "абонентский номер" предполагала, что в его состав будет входит сетевой код оператора: "… абонентський номер – сукупність цифрових знаків для позначення (ідентифікації) в телекомунікаційній мережі кінцевого обладнання конкретного споживача. До складу абонентського номеру рухомого (мобільного) телефонного зв"язку включається наданий оператору код мережі рухомого (мобільного) телефонного зв"язку…" Какие мотивы двигали депутатами остается загадкой. Но по мнению экспертов HITech.Expert наличие такой формулировки снимало бы все вопросы относительно возможного механизма реализации данного положения.
Кроме того депутаты приготовили еще одну "изюминку", отказавшись принимать предложенную экспертами норму о том, что переносимость номера для абонентов, номера которых ограничены географическим кодом, должна осуществляться в пределах этого географического кода. Таким образом у абонентов появляется возможность переносить свой телефонный номер на обслуживание в другую географическую зону (например из Одессы в Киев). Но как при этом будут тарифицироваться звонки к таком абоненту остается загадкой (ведь в Одессе его номер вызывался в местной сети без указания географического кода)…. Таким образом депутаты украинского парламента фактически устранились от определения механизма работы принципа переносимости номера, переложив проблему решения на плечи операторов и регулятора. Если у кого есть комментарии по данному вопросу просьба писать в адрес редакции.